Aparthotel Elpida(rodzinny)

Aparthotel Elpida(rodzinny),  Kalo Chorio/Ag.Nikolaos, Grecja Aparthotel Elpida(rodzinny),  Kalo Chorio/Ag.Nikolaos, Grecja Aparthotel Elpida(rodzinny),  Kalo Chorio/Ag.Nikolaos, Grecja

Grecos Holiday

Kreta

Grecja

+ dodaj do schowka
Udogodnienia (0)

Parę informacji o regionie Kreta

Kreta jest najznakomitszą grecką wyspą i zarówno jedną z kilku najznaczniejszych spośród wysp Morza Śródziemnego. Ludzie Krety nadzwyczaj walczą o uwypuklenie swojej autonomii od Grecji lądowej, stąd też porozumiewają się lokalnym żargonem i także mają niezależne zwyczaje ludowe. Urozmaicenie Krety wyraźne jest też dzięki rejonom wypoczynkowym, jakimi z jednej strony są niszowe pobliskie wioski i z drugiej popularne oraz prywatne kurorty.

Funkcję stolicy Krety pełni Heraklion, będący dziś największą miejscowością na wyspie. Współcześnie mieszka tu 131 tysięcy obywateli Hellady. Zgodnie z uwarunkowaniami wewnętrznymi na Krecie możemy wyróżnić 4 prefektury tj. nomosy, a mianowicie: Chania, Rethymno, Lasithi i Heraklion. Od ponad dziesięciu lat Kreta podobnie jak wszystkie pozostałe greckie wyspy znajduje się w przestrzeni EURO, stąd też obowiązującą tam jednostką pieniężną jest jeden €.
Odwiedzający, by otrzymać czas lokalny na Krecie winni przesunąć czasomierze o godzinę w przód. Bywa to niebywale ważne przy przeglądaniu godzin przylotu na Kretę, ponieważ on planowany jest na podstawie czasu lokalnego. Kreta włada trzema lotniskami, przy czym to w Heraklionie oraz w Chanii to lotniska międzynarodowe, a lotnisko w Sitia obsługuje połączenia lokalne. Rezydenci krajów z obszaru UE mają prawo wjechać oraz przebywać na Krecie mając jedynie dowód osobisty. Z tego też właśnie powodu paszport nie jest wymagany.

Kreta jest bogata w wiele rajskich plaż zarówno piaszczystych, piaszczysto-żwirowych oraz piaszczysto-kamienistych. One wszystkie są do dyspozycji podróżujących, ponieważ na Krecie nie spotkamy się z plażami komercjalnymi. Przeważająca ilość plaż jest niechroniona, jednak na każdych dopasowuje się system chorągwi informujących o niebezpieczeństwach. Flaga biała upoważnia do wejścia do morza, jednakże chorągiew czerwona napomina przed silnymi nurtami. Czarna chorągiew raportuje o powszechnym zakazie kąpieli w morzu.

Do najbarwniejszych zabytków oraz ciekawostek Krety należą:

Katedra Agios Minas w Heraklionie – ta piękna konstrukcja imponuje podróżników swoim gabarytem, gdyż potrafi ona ulokować w swoim wnętrzu w jednej chwili 8 tysięcy osób.

Knossos – to miejsce gdzie mamy możliwość oglądnąć pozostałości po pałacu mitologicznego oraz bliskiego z dawnych legend greckiego króla Minosa.

Pałac w Fajstos – na Krecie mamy możliwość obejrzeć ruiny owej twierdzy, pochodzi z blisko 2000 roku p.n.e.
To co prawda jedynie poszczególne spośród wartych zainteresowania reliktów Krety. Aczkolwiek jednak wszelkie z nich warto zwiedzić.

Kreta to oryginalna wyspa, szczególnie z uwagi na jej przeszłość. Globtroterzy z całego świata maja tu możność dosłownie dotknąć kolebki kultury Europy. Każdego typu monumenty oraz wykopaliska są przejawem na to, iż Kreta kiedyś miała wielką pozycję na kontynencie za sprawą jak się okazuje naprawdę żyjącego króla Minosa. Kreta to terytorium o wyrazistych pejzażach z łańcuchem zabaw dla turystów, dzięki czemu możemy tutaj poznać niesamowitą przygodę wakacyjną.


Planujemy urlop: Grecja

Grecja jest krajem niezwykłym, w którym sporo powodów do radości odkryją zarówno amatorzy starożytności, jak i zwolennicy zażywania kąpieli słonecznych wśród idealnych okoliczności przyrody. Opłaca się przyjechać tu i przeżyć w Grecji idealne wakacje, pełne inspirujących obyczajów, smacznej kuchni i otwartości rodowitych Greków.


ZABYTKI

Teraźniejsza Grecja przesycona jest dużą ilością obiektów pochodzących z Hellady. Aż 17 z tych budowli uważane jest za światowe dziedzictwo. W samych Atenach znajduje się część z tych najbardziej znanych. Będąc w greckiej stolicy koniecznie należy wybrać na Akropol, wzniesienie na którym w dawnych czasach najpierw znajdowała się warownia, a potem Partenon, Erechtejon, świątynia Ateny Nike i Propyleje. Oprócz Akropolu warto udać się na zwiedzanie starożytnej Agory, która kiedyś odgrywała rolę głównego dziedzińca antycznych Aten, a aktualnie znajduje się na niej zbiór różnych antycznych obiektów. Wieża Wiatrów jest jest następną pozycją wartą uwagi. Jest najlepiej zachowaną antyczną budowlą Aten. To ośmiokątna wieża z marmuru usytuowana na forum rzymskim. Używano jej urządzenie do pomiaru czasu i kierunku wiatru. Grecka stolica posiada na dodatek liczne galerie z eksponatami eksponatów z czasów antyku. Wśród ateńskich muzeów znajduje się również jedno z 10 najsłynniejszych muzeów świata. W pobliżu Aten możemy zwiedzać takie budowle jak dorycka świątynia Posejdona, której kolumny nadal są niczym latarnia morska dla marynarzy; ruiny pomnika Nemezis w Rhamnous czy Zappeion, budynek znajdujący się w Ogrodach Narodowych. Przedstawione w tekście niektóre zabytki znajdują się jedynie na obszarze jednego miasta i jego obrzeżach. Natomiast na terenie całej Grecji oraz wysp do niej należących jedyne w swoim rodzaju budynki i ruiny można spotkać prawie na każdym kroku.


KULTURA

Mieszkańcy tego państwa to głównie Grecy, stanowią oni prawie 100 procent ludności Grecji. Pozostałe, legalnie zamieszkujące Grecję nacje to mieszkańcy sąsiadujących z Grecją państw. Prawie całość ludności to w większości wyznawcy prawosławia. W cotygodniowych mszach bierze udział zazwyczaj żeńska część społeczeństwa. Mężczyźni natomiast wolą przebywać w greckich kawiarniach, które integrują męską część społeczeństwa. Grecki obyczaj nakazuje szumnie obchodzić różnego rodzaju święta.

Znaczącą rangę w życiu Greków zajmuje rodzina. Za rodzinę uważa się nie tylko ojca, matkę i dzieci, ale również dziadków i wujków. Często wszyscy członkowie rodziny żyją pod jednym dachem. Nieomal każdy dorosły Grek ma współmałżonka. Małżeństwo jest symbolem bycia dorosłym. Grecja odznacza się najmniejszą ilością rozwodów w Europie.

To naród, który cechuje się otwartością i życzliwością w stosunku do swoich gości. Należą do kultur o charakterze ekspresyjnym, co odzwierciedla się w nadmiernej egzaltacji i ekspresyjności. Szanują swój czas wolny od pracy. Kultywują tradycję przerwy na sjestę. Doceniani są za wyborną kuchnię oraz ich umiłowanie do tańca i muzyki.


WYSPY GRECJI

Mimo iż są wyspiarską częścią Grecji to każda z nich ma swoją własną historię i inną kulturę. Do tych ważniejszych i najbardziej popularnych wysp można zaliczyć Kretę, Santorini, Korfu i Rodos. Kreta jest największą wśród wysp należących do Grecji o ciekawej rzeźbie terenu (prawie w 100 % składa się z pasm górskich) i dziejach. To na niej narodziła się cywilizacja minojska. Warto na niej zobaczyć wspaniałe minojskie pałace, niezamieszkałą już wyspę Spinaloga czy katedrę zdolną pomieścić największą ilość osób w Grecji. Najpiękniejszymi krajobrazami pośród greckich wysp może poszczycić się Santorini. Typowe dla tej wyspy są białe domki i kościoły pokryte lazurowymi dachami, które stoją na urwistych, wulkanicznych zboczach. Zielona wyspa - tak właśnie nazywana jest Korfu. Na wyspie znajduje się olbrzymia ilość użytków rolnych w tym gajów oliwnych i cytrusowych. Ostatnia z omawianych wysp to słoneczna wyspa znajdująca się przy tureckim brzegu. Słoneczna pogoda występuje tutaj przez prawie 300 dni w ciągu roku kalendarzowego. To doskonałe miejsce na spędzenie rodzinnych wakacji jak również dla tych, którzy kochają sporty wodne.

Pogoda w regionie Kreta

Miesiąc I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII
Temperatura w dzień 14 14 16 20 24 29 31 31 28 23 19 15
Temperatura w nocy 9 8 10 12 16 20 22 22 20 16 13 10
Liczba godzin słonecznych 4 5 6 9 10 12 12 11 10 7 5 4
Miesięczne opady [mm] 153 118 90 38 20 8 3 1 23 95 83 122
Temperatura wody 16 16 16 17 20 22 24 26 26 23 20 18

Wyślij tę stronę znajomemu.

zamknij