Hotel Caretta Star

Hotel Caretta Star,  Kalamaki, Grecja Hotel Caretta Star,  Kalamaki, Grecja Hotel Caretta Star,  Kalamaki, Grecja Hotel Caretta Star,  Kalamaki, Grecja

Grecos Holiday

Zakynthos

Grecja

+ dodaj do schowka
Udogodnienia (0)

Kilka wiadomości o regionie Zakynthos

Nie obejrzymy tutaj zbyt wielu zabytków, ani głośnych, pełnych różnorodnych atrakcji miejscowości, a mimo to wyspa Zakynthos doceniana jest przez rzesze turystów na całym globie. Miejsce to jest cudowne i niepowtarzalne, a to za sprawą wielu czynników. Z pewnością są to cudowne, zachwycające widoki, pierwotna natura, która nie została dotknięta współczesną cywilizacją. Obserwacja miejscowej natury wzruszy każdego i odciśnie się w pamięci na długie lata. Rozległe, piękne plaże z wyjątkowo czystą głębią morza oraz klimatyczne miasteczka i bardzo przyjacielscy mieszkańcy to to, co stanowi najsilniejszy wabik wyspy, kuszący turystów.


Wyspą zauroczeni będą szczególnie pasjonaci natury, którzy planują kontemplować nieskazitelną grecką przyrodę. Przebywając w tym miejscu zyskujemy szansę podziwiania wyjątkowych piaszczystych i żwirowych plaż z opustoszałymi zatoczkami, osłoniętych malowniczymi skalnymi ścianami o nieregularnych kształtach. Typową cechą wyspy jest morska woda, skrząca się wszelkimi kolorami zieleni i turkusu, ciepła, przejrzysta i z pewnością sprzyjająca kąpieli. Można przez wiele godzin siedzieć i chłonąć wzrokiem czar Morza Jońskiego opływającego wystające z dna samotne skały. Szczególne wybrzeże wyspy sprawia, że tutejsze zatoczki upstrzone są dużymi i niewielkimi jaskiniami. Dobrze jest zdecydować się na wycieczkę łodzią i zobaczyć sławetne błękitne groty, tworzące efektowne przejścia i labirynty nieopodal Przylądka Skinari na północy wyspy. Poza oglądaniem skalnych wyłomów warto przyjrzeć się również tajemnicom morskiej głębi, na co pozwalają specjalne łódki ze szklanym dnem.


Dni na wyspie upływają leniwie i spokojnie. Wielu turystów wypoczywa w tutejszych miejscowościach wypoczynkowych, mimo to nie spotkamy się z hałasem i ściskiem tak typowymi dla modnych greckich kurortów. Wyspa tworzy więc świetne warunki, by odprężyć się w ciszy i spokoju, w otoczeniu natury. Sezon urlopowy zaczyna się już w początkach maja, kiedy to temperatura jest sprzyjająca, by bez pośpiechu przechadzać się pośród wąskich uliczek i prześlicznych osad. Czerwiec przynosi z sobą wyższe temperatury, pozwalające na zażywanie kąpieli w kusząco czystym morzu. Najsilniejsze upały pojawiają się w lipcu i sierpniu, w tym czasie najsilniej odczuwalny jest subtropikalny klimat wyspy. Temperatury przekraczają 35 st. Celsjusza w ciągu dnia oraz sięgają ponad 20 st. po zachodzie słońca. Woda osiąga przyjemną temperaturę 25 stopni. Orzeźwienie umożliwia dość często napływający z północy wiatr, za to można zupełnie nie obawiać się deszczu. Intensywne opady pojawiają się tylko w czasie zimy, co korzystnie wpływa na okoliczną roślinność.


Bogata roślinność to znak charakterystyczny wyspy. Rozsiane po wyspie soczyście zielone krzewy, szumiące drzewa oraz rozsiewające zniewalającą woń kwiaty powodują, że Zakynthos jest prawdziwą przestrzenią zieleni, która doskonale współgra ze złocistym piachem i niebieskim morzem. Teren wyspy jest silnie urozmaicony, jej południowo-wschodnia część to głównie tereny płaskie, natomiast zachodnia część to pagórki i góry. Zachodnie wybrzeże to nieregularny, postrzępiony brzeg.


Wybrzeże oczarowuje bajecznymi krajobrazami oraz warunkami wymarzonymi do leniwego relaksu. Plaże na wyspie usłane są drobnym, złocistym piachem albo niewielkimi białymi kamyczkami. Zatoka Wraku to najpiękniejsza plaża na Zakynthos, a zarazem jedna z największych atrakcji regionu. Plaża ta wabi najpiękniejszymi na świecie pejzażami oraz wybitnie niebieściutką, przejrzystą wodą. Ale ta ukryta wśród skał plaża, do której dostać się można jedynie od strony morza, ma jeszcze jeden niezaprzeczalny atut. To właśnie tutaj znajduje się pełen tajemnic wrak statku, nadający plaży niesamowitego uroku.


Planujemy urlop: Grecja

Grecja to miejsce, które każdy powinien zwiedzić chociaż raz w życiu, z tego względu, iż jest miejscem powstania europejskiej cywilizacji. Jej liczne pozostałości widać tam do teraz. Oprócz antycznych relikwii to miejsce oszałamia także niepowtarzalnymi krajobrazami, licznymi wyspami oraz przyjemną pogodą. Kolejnym czynnikiem, który powoduje, że różni turyści tak licznie do niej powracają są także greckie obyczaje i kuchnia.


ZABYTKI

Podróżując po Grecji nie sposób nie natknąć się na obiekty pochodzące z czasów starożytności. Aż siedemnaście z tych zabytków to obiekty o międzynarodowym znaczeniu. W samej greckiej stolicy można podziwiać część z tych najbardziej znanych. Będąc w greckiej stolicy obowiązkowo trzeba udać się na Akropol, wzniesienie na którym w odległych czasach na początku znajdowała się twierdza, a potem Partenon, Erechtejon, świątynia Ateny Nike i Propyleje. Oprócz Akropolu warto wybrać się na podziwianie starożytnej Agory, która kiedyś odgrywała rolę głównego rynku starożytnego miasta - państwa, a aktualnie znajduje się na niej zbiór różnych antycznych budowli i obiektów. Kolejnym interesującym zakamarkiem greckiej stolicy jest Plaka, która kryje w sobie muzułmańskie pozostałości. Grecka stolica posiada na dodatek różne galerie z eksponatami okazów z czasów antyku. Wśród ateńskich muzeów znajduje się także jedno z dziesięciu najważniejszych muzeów świata. W okolicy Aten znajdziemy takie obiekty jak świątynia Posejdona w Sunion, która jest idealnym punktem widokowym na Morze Egejskie i zachody słońca; ruiny pomnika Nemezis w Rhamnous albo grobowiec Ateńczyków pod Maratonem. Przedstawione w tekście niektóre zabytki znajdują się tylko na terenie jednego miasta i jego obrzeżach. Tymczasem zabytkowe budowle, obiekty i ruiny można spotkać niemal na każdym kroku w Grecji i na terenie jej wysp.


KULTURA

Mieszkańcy tego państwa to przede wszystkim Grecy, stanowią oni prawie 100 % populacji Grecji. Mniejszością narodową w Grecji są mieszkańcy graniczących z Grecją państw. Prawie całość ludności to w większości wyznawcy prawosławia. W niedzielnych mszach biorą udział zazwyczaj kobiety. Mężczyźni natomiast preferują relaks w kafeneriach, które są ich miejscem towarzyskich spotkań z sąsiadami i znajomymi. Grecy pasjami obchodzą różnego rodzaju wydarzenia.

Rodzina jest jedną z najważniejszych wartości w życiu typowego Greka. Za rodzinę uważa się nie tylko ojca, matkę i dzieci, ale również dziadków i wujków. Często mieszkają oni wszyscy razem pod jednym dachem. Niemal każdy Grek powyżej osiemnastego roku życia żyje w związku małżeńskim. Małżeństwo jest utożsamiane z wejściem w wiek dojrzały. Grecja wyróżnia się najmniejszą ilością rozwodów w Europie.

Grecy to ludzie z natury otwarci i przyjaźni, a przede wszystkim gościnni. Zaliczają się oni do południowych kultur, co znaczy, że mają skłonność do egzaltacji i żywiołowego przekazywania uczuć. Cenią swój czas wolny. Pielęgnują zwyczaj pracy rankami i wieczorami. Wyborna kuchnia, słabość do tańca i muzyki to rzeczy z których mieszkańcy Grecji słyną w Europie.


WYSPY GRECJI

Chociaż są wyspiarską częścią Grecji to każda z tych wysp posiada swoją własną historię i inną kulturę. Do tych ważniejszych i cieszących się największą popularnością wysp można zaliczyć Kretę, Santorini, Korfu i Rodos. Kreta jest największą wyspą Grecji o interesującym ukształtowaniu terenu (prawie w całości składa się z gór) i dziejach. Była ona miejscem narodzin pierwszej europejskiej cywilizacji epoki brązu. Warto na niej zobaczyć wspaniałe zespoły pałacowe w Knossos i Fajstos, niezamieszkałą już wyspę Spinaloga czy największą grecką katedrę. Słynie z niepowtarzalnych krajobrazów. Typowe dla tej wyspy są białe domy i kościółki z ich błękitnymi dachami, które stoją na spadzistych, wulkanicznych klifach. Korfu to najbardziej zielona z greckich wysp. Ponad 60 % powierzchni wyspy zajmują użytki rolne, przede wszystkim uprawa oliwek. Rodos to pełna słońca wyspa położona przy tureckim brzegu. Niebo bez chmur utrzymuje się tutaj niemal 300 dni w roku. Pierwszorzędna na wakacje w gronie rodzinnym i dla amatorów sportów wodnych.

Pogoda w regionie Zakynthos

Miesiąc I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII
Temperatura w dzień 14 15 16 19 24 28 31 31 28 23 19 16
Temperatura w nocy 8 8 9 12 15 19 21 22 19 12 15 9
Liczba godzin słonecznych 5 5 6 8 10 12 13 12 10 7 5 4
Miesięczne opady [mm] 148 104 86 48 22 7 6 10 35 134 151 188
Temperatura wody 16 15 15 16 19 22 24 26 25 22 19 17

Wyślij tę stronę znajomemu.

zamknij