Hotel Porto Platanias Beach

Hotel Porto Platanias Beach,  Platanias, Grecja Hotel Porto Platanias Beach,  Platanias, Grecja Hotel Porto Platanias Beach,  Platanias, Grecja Hotel Porto Platanias Beach,  Platanias, Grecja Hotel Porto Platanias Beach,  Platanias, Grecja

Grecos Holiday

Kreta

Grecja

+ dodaj do schowka
Udogodnienia (0)

Kreta – czyli co?

Kreta jest największą wyspą Grecji i ponadto jedną z pięciu najokazalszych spośród wysp Morza Śródziemnego. Rezydenci Krety wybitnie walczą o zaznaczenie własnej autonomii od Grecji lądowej, zatem też posługują się miejscowym żargonem i ponadto posiadają odmienne zwyczaje ludowe. Wyodrębnienie Krety odczuwalne jest ponadto dzięki ośrodkom rozrywkowym, którymi z jednej strony są niszowe regionalne osady i z drugiej słynne oraz zarobkowe kurorty.

Funkcję stolicy Krety pełni Heraklion, będący dziś najliczniejszą osadą na wyspie. Obecnie przebywa tu 131 tysięcy mieszkańców Grecji. Zgodnie z uwarunkowaniami wewnętrznymi na Krecie możemy wyróżnić 4 prefektury tj. nomosy, a mianowicie: Chania, Rethymno, Lasithi oraz Heraklion. Od ponad dziesięciu lat Kreta podobnie jak wszelkie pozostałe wyspy greckie przynależy do Unii Europejskiej, zatem też obowiązującą tam jednostką pieniężną jest 1 euro.
Zwiedzający, aby otrzymać czas lokalny na Krecie powinni przestawić zegarki o godzinę do przodu. Jest to wyjątkowo znaczące przy sprawdzaniu godzin przylotu na Kretę, ponieważ on zakładany jest na bazie czasu lokalnego. Kreta rozporządza trzema lotniskami, przy czym to w Heraklionie oraz w Chanii to lotniska międzynarodowe, natomiast lotnisko w Sitia dba o połączenia krajowe. Rezydenci krajów z regionu Wspólnoty Europejskiej posiadają prawo wjechać oraz być na Krecie mając jedynie dowód osobisty. Dzięki temu paszport jest niepotrzebny.

Kreta jest bogata w wiele pięknych plaż zarówno piaszczystych, piaszczysto-kamienistych, jak też piaszczysto-żwirowych. One wszystkie są do dyspozycji odwiedzających, bowiem na Krecie nie spotkamy się z plażami niepublicznymi. Przeważająca ilość plaż jest niechroniona, natomiast na każdych stosuje się system flag alarmujących o niebezpieczeństwach. Biała flaga upoważnia do wejścia do morza, natomiast flaga czerwona napomina przed dobrymi wirami. Czarna flaga alarmuje o powszechnym zakazie wchodzenia do morza.

Do najładniejszych monumentów oraz ciekawostek Krety należą:

Katedra Agios Minas w Heraklionie – ta niezwykła budowla olśniewa podróżnych swoim zakresem, bo może ona pomieścić w swoim pomieszczeniu w jednym czasie osiem tysięcy osób.

Knossos – to miejsce gdzie mamy możliwość przeglądnąć ruiny pałacu legendarnego oraz znanego z dawnych legend greckiego króla Minosa.

Pałac w Fajstos – na Krecie możemy oglądnąć rozwaliny owej twierdzy, pochodzi z blisko 2000 roku p.n.e.
To co prawda tylko niektóre z interesujących miejsc Krety. Jednakże każdy z nich należałoby obejrzeć.

Kreta z powodu własnej historii oraz przeszłości jest jedną z wysoce wymyślnych krain w całej Europie. Jest ona ponadto zaświadczeniem na mocną kiedyś sytuację Krety na tym starym kontynencie. Wykopy archeologiczne umożliwiły udowodnić istnienie króla Minosa, który najbardziej przyczynił się do zyskania wielkiej siły rzeczonej wyspy. Kreta jest wspaniałą wysepką o oryginalnych plenerach i także możnych atrakcjach uatrakcyjniających spędzanie wolnego czasu. Stanowi ona swego rodzaju eldorado dla podróżnych z całego globu.


Wskazówki dla turystów: Grecja

Wprawdzie chwilowo Grecja właśnie zmaga się się z zapaścią spowodowaną kryzysem, to do teraz była zaliczana do bardziej rozwiniętych krajów Europy, doceniana zwłaszcza ze względu na jej historyczną spuściznę. W końcu jest miejscem narodzin europejskiej cywilizacji. Ten kraj to oprócz tego słoneczna pogoda, białe domki, muzyka, sery. To kraj gdzie na każdym kroku można trafić na otwartych mieszkańców.


WARUNKI POGODOWE W GRECJI I JEJ GEOGRAFIA

To państwo znajdujące się na południowym krańcu Płw Bałkańskiego. Można go podzielić na część znajdującą się na kontynencie i wyspy. W skład Rep. Greckiej wchodzi mniej więcej tysiąc czterysta wysp, w tym niecałe 300 jest zaludnionych. Za najważniejsze uważa się Kretę, Cyklady i Wyspy Jońskie. Kraj ten posiada dziesiątą najdłuższą linię brzegową świata. Prawie w całości składa się z gór. Najwyższym szczytem Grecji jest góra o wysokości 2917 metrów n.p.m. Stolica Grecji to Ateny. Kraj ten podlega działaniom klimatu podzwrotnikowego morskiego. Oznacza to, że lata są tam gorące i suche, a zimy łagodne z opadami deszczu. Z tego powodu Grecja jest znakomitym krajem na przeżycie tam doskonałego urlopu.


GRECJA - HISTORIA

Historia współczesnej Grecji nierozerwalnie łączy się z historią starożytnej Grecji. Gdziekolwiek spojrzeć można tam spotkać jej historyczne ślady. Na terenie Grecji mieści się aż 17 obiektów zaliczanych do światowego dziedzictwa kulturowego. To właśnie tutaj znajdowało się najwięcej obiektów zaliczanych do Siedmiu Cudów Świata. Zalicza się do nich między innymi świątynie Zeusa, Partenon, grecką Agorę. Starożytnej Grecji współczesny świat zawdzięcza narodziny ustroju demokratycznego, filozofii, prawodawstwa, architektury, rzeźby, muzyki, literatury i teatru.


LUDZIE W GRECJI

Znacząca większość obywateli tego kraju to Grecy, w większości wyznania prawosławnego. Prawie sto % społeczeństwa używa języka nowogreckiego. Grecy słyną z nieskrępowania i gościnności. Dla Greków ważna jest rodzina i znajomi. Jest to skutkiem wysokiej pozycji rodziny w hierarchii wartości. Z tego względu niemal wszyscy pełnoletni Grecy mają współmałżonków i nie rozchodzą się. Grecja ma najniższy wskaźnik rozwodów na kontynencie. Rzeczą naturalną są zgromadzenia na których spożywa się wspólnie posiłki, tańczy, prowadzi dyskusje, pije się alkohol. Te wszystkie spotkania pomagają w osiągnięciu kefi, który tłumaczy się jako stan zadowolenia. Najistotniejszą zaletą jest dla Greków philotimo. Można powiedzieć, że dzieli się on na dumę, szczodrość, gościnność i szacunek dla innych, szczególnie ludzi starszych. Tradycja szczególnie mocno pielęgnowana jest w rejonach wiejskich. Całe rodziny żyją pod jednym dachem, dlatego, że rodzina to nie tylko rodzice, ale również dziadkowie, wujkowie czy nawet kuzyni. Mieszkańcy mniejszych miasteczek żyją z hodowli. W miastach głównym źródłem utrzymania są usługi turystyczne i przemysł.


TURYSTYKA W GRECJI

Wybierając się na wakacje do Grecji nie można pominąć Aten i wszystkich ich starożytnych zabytków. Cieszącym się największą popularnością miejscem w Atenach jest naturalnie Akropol - miejsce kultu starożytnej Grecji. Opłaca się zobaczyć Agorę, która współcześnie jest ogrodem w którym można zwiedzać świątynię Hefajstosa i Ateny oraz odbudowaną stoę. Kolejne warte do odwiedzenia miejsca w Atenach to: Stadion Kallimarmaro, Plac Syntagma, najstarsza dzielnica Aten, wzgórze Likawitos i liczne muzea. Ten kraj posiada tyle niezwykłych obiektów, że nie sposób je zliczyć. Oczywiście Grecja ma do zaoferowania o wiele więcej. Obowiązkowo trzeba zobaczyć na własne oczy "zawieszone w powietrzu" klasztory, amfiteatr Epidauros, zespoły pałacowe w Knossos i Fajstos.


O CZYM WARTO PAMIĘTAĆ

Lokalny czas równa się Greenwich Mean Time +1. Od momentu wejścia Grecji do Unii wiza nie jest potrzebna, tylko paszport lub dowód. Dlatego też walutą Grecji jest euro. Grecja to kraj o stosunkowo małej ilości przestępstw.
Aby przebywać na terenie tego kraju nie wymaga się szczepień ochronnych, aczkolwiek warto zaopatrzyć się w ubezpieczenie zdrowotne, które uprawnia do korzystania z opieki zdrowotnej na takich samych zasadach jak mieszkańcy danego kraju europejskiego. Karty kredytowe honorowane są w większych hotelach, lokalach gastronomicznych i wielu sklepach w większych miastach. Sieć punktów wypłaty gotówki jest również nieźle rozbudowana. Zwiedzając Grecję pamiętajmy o stosownym okryciu. Szczególnie jeśli wybieramy się do kościoła bądź klasztoru. Ważne jest aby szanować obowiązujące w nim zwyczaje.

Pogoda w regionie Kreta

Miesiąc I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII
Temperatura w dzień 14 14 16 20 24 29 31 31 28 23 19 15
Temperatura w nocy 9 8 10 12 16 20 22 22 20 16 13 10
Liczba godzin słonecznych 4 5 6 9 10 12 12 11 10 7 5 4
Miesięczne opady [mm] 153 118 90 38 20 8 3 1 23 95 83 122
Temperatura wody 16 16 16 17 20 22 24 26 26 23 20 18

Wyślij tę stronę znajomemu.

zamknij